V novém domově


To, co budete pro koťátko potřebovat, najdete v sekci - Koťátka. Příprava na příchod kočičky Vás mnohdy zabaví na celé týdny. 

Nejlepší je, když se příjezd obejde bez větších rodinných shromáždění. Klid na to, aby si kotě mohlo prozkoumat nový domov je velmi důležitý. 

Zvolíme jednu místnost. Do klidného rohu postavíme nekryté kočičí WC, do jiného misku s vodou  a do dalšího misku na granule, které si kotě přiveze z domova. 

Přepravku postavíme vedle WC, otevřeme dvířka a necháme kotě, aby si samo zvolilo, kdy vyleze a kam se vydá.  Ostatní členy rodiny se snažme udržet alespoň 1-2 dny z dosahu, aby kotě získalo pach nové rodiny a seznámilo se s novým prostředím. Tím alespoň částečně odstraníme největší překážky (pro psychiku kotěte) při seznamování s dalšími členy nové rodiny. Netlačte příliš... na mazlení budete mít spoustu času, celý jeho život...

Snažte se s kotětem první dny strávit co nejvíce času, pokud to jde ( nedá- li najevo, že je unavené, nebo z jiného důvodu chce mít klid). Není vhodné za kotětem stále chodit, mluvit na něj...Nechte ho, aby si samo zvolilo frekvenci kontaktu a čas vaší pozornosti. 

Být s kotětem v jedné místnosti je ovšem něco jiného. Kotě není zvyklé být samo, dostalo se poprvé v životě z dosahu sourozenců, matky, známého prostředí i lidí a to vše najednou. Nechme na něm, aby se s tím vyrovnalo po svém. Jen buďme na blízku, kdyby se kotě rozhodlo, že nás v této situaci chce mít u sebe. Ne každé kotě se hned rádo mazlí, ale většina si ráda hraje. Proto je snazší navázat kontakt nějakým mávátkem či jinou hračkou.

Koťátku alespoň z počátku nabízejte maso, konzervy, kapsičky a granule, které dostávalo ve svém starém domově. 

Bezpečí především


Když si přineseme koťátko domů, číhá na něj sousta nebezpečí. Myslete na to, že musíte být předvídaví, stejně, jako když máte doma malé děti.

OKNA - nemusím ani psát o tom, jak mohou být otevřená okna či ventilačky ( ve kterých může kočka uvíznout) nebezpečné. Ochranné sítě by měly být samozřejmostí, pokud chcete opravdu bezpečný domov pro své miláčky.

ELEKTRICKÉ KABELY- mohou mít v určitém věku pro koťata doslova magickou přitažlivost. Výborné jsou plastové spirálovité chrániče kabelů, které odolají i ostrým zoubkům.

JEDOVATÉ POTRAVINY - alkohol, kofein, čokoláda, sladkosti, xylitol, hrozny a rozinky, ořechy, liliovité rostliny a jedovaté rostliny, česnek, pórek, cibule, pažitka...

ODPADKOVÝ KOŠ - zde mohou být věci ostré ( např. střepy nebo kosti),    i věci jedovaté.

ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY A CHEMIKÁLIE - uložte do uzavíratelných přihrádek či skříněk. 

PRAČKA A SUŠIČKA - před naplněním a zapnutím pečlivě zkontrolujte obsah. 

HRAČKY, UDIČKY NA PROVÁZKU - pokud si hrajete s hračkami na provázku, vždy je pečlivě ukliďte. Kočka se může do provázku zamotat a při pokusu o útěk hrozí uškrcení.

VÁNOCE - upevněte stromeček nylonovou strunou ke stropu či ke zdi. Zvažte, zda neozdobit stromek pouze nerozbitnými ozdobami. Pozor na vánoční řetězy, andělské vlasy .. NIKDY se nepokoušejte vytáhnout trčící provázek z tlamičky nebo konečníku, můžete poškodit střeva - vyhledejte veterináře. Pozor také na jmelí, vánoční hvězdy a cesmínu.

PŘED ODCHODEM Z DOMU SPOČÍTEJTE KOČKY - pokud jich máte doma víc. Je možné, že se některá uvelebila na místě, kde určitě nebude chtít být zavřená celý den ( třeba ve skříni).

Péče o kotě


Koťátko potřebuje mít neustále k dispozici čistou vodu, která by měla by být umístěna nejlépe na několika místech v bytě. Nedávejte koťátkům kravské mléko, neumějí trávit laktózu a pro jejich zažívací trakt je to zbytečná zátěž.


Během celého dne by také mělo mít přístup ke kotěcím granulkám, a to bez omezení.  Pokud chcete zvykat kotě na nové granulky, postupujte pomalu, vždy přidávejte jen 10 % nového krmiva a postupně zvyšujte. Předejte tak průjmu a bolení bříška.

Zpočátku krmte kotě dle toho, jak bylo zvyklé u chovatele a dále už můžete stravu přizpůsobovat.  Můžete krmit syrovým masem, můžete krmit podle BARF zásad (i zde), na trhu je také spousta druhů konzerv a kapsiček, některé kočky milují tvaroh nebo zakysanou smetanu, některé vařené maso... Nebezpečné jsou vařené kosti, ty jsou pro kočky nestravitelné . Naopak třeba syrová kuřecí křídla (i s kostmi)  jsou na jídelníčku našich koček velmi oblíbená. Jak kotě bude růst, můžete snižovat počet denních dávek.

Je dobré koťátko od malička zvykat na péči o tělo :-) Tedy jemné vyčesávání štětinovým kartáčem, otírání ospalků, čištění uší a stříhání drápků. To provádějte velmi opatrně.